Na terenie gminy Chełmno działa Gminna Biblioteka Publiczna, której siedziba i dyrekcja znajdują się w Starogrodzie. Jako samodzielna jednostka wpisana do Rejestru Instytucji Kultury istnieje od 26.05.2006 roku. Posiada 3 filie: w Kolnie, Podwiesku i Małych Łunawach.
Wszystkie biblioteki znajdują się w budynkach szkól działających na terenie gminy. Z tego względu największa liczbę czytelników stanowią uczniowie i absolwenci uczęszczający do szkół średnich, ale są też czytelnicy dorośli, głównie rolnicy, emeryci i osoby nie pracujące.
Aby sprostać zadaniom jakie mają do spełnienia biblioteki wobec czytelników pracujące w nich bibliotekarki często i chętnie podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc w rożnego rodzaju warsztatach i szkoleniach. W latach 1997 – 2002 uczestniczyły w warsztatach zawodowych organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Książnicę Miejską w Toruniu, zgłębiając swoją wiedzę między innymi na temat edukacji ekologicznej w pracy z dziećmi, metodach pedagogiki pracy z grupą, biblioteki jako bazy informacyjnej dla lokalnej społeczności czy miejsca bibliotek po przystąpieniu do U.E. Biorąc udział w PRB bibliotekarki przeszły szereg szkoleń mających na celu jeszcze lepszą organizację pracy bibliotek.
Biblioteki współpracują zarówno ze szkołami jak również z Kołem Gospodyń, Związkiem Emerytów i Rencistów, Sołectwem i Parafią .
Pomimo nie najlepszych warunków lokalowych i przez długi okres czasu pracy w wymiarze ¾ etatu (w filiach od 2008 r. są pełne etaty ) wiele imprez organizowanych przez biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza. Są to takie imprezy jak: Dzień Pluszowego Misia, Dzień Książki, Pasowanie na czytelnika, spotkania przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy podczas których dzieci nie tylko poznają tradycje i zwyczaje, ale też własnoręcznie wykonują ozdoby, a jednocześnie jest to okazją do spotkania dwóch pokoleń. Często organizowane są spotkania głośnego czytania najmłodszym dzieciom, barwne korowody postaci z książek, konkursy czytelnicze recytatorskie i plastyczne. W czasie ferii i wakacji organizowane są zajęcia dla tych którzy spędzają je w domu. Dla najmłodszych czytelników prowadzone są zajęcia biblioterapeutyczne mające na celu pomóc w lepszej aklimatyzacji młodego człowieka w szkole i bibliotece. Prowadzone są lekcje biblioteczne na których młodzież uczy się jak korzystać z warsztatu informacyjnego biblioteki oraz jak bezpiecznie poruszać się w Internecie.
Każdego roku z okazji Tygodnia Bibliotek w maju realizowane są tematy proponowane w danym roku, do uczestnictwa zapraszamy młodzież jak i osoby dorosłe. Organizujemy konkursy czytelnicze na szczeblu gminnym przeprowadzając wstępne eliminacje w szkołach działających na terenie gminy.
Uważam, że nasze biblioteki jak i bibliotekarki ciągle się rozwijają i pomimo jednoosobowej obsługi starają się o to, aby użytkownicy naszych placówek byli zadowoleni z usług bibliotecznych. Jesteśmy otwarte na nowe pomysły chętnie służymy pomocą we wszelakich dziedzinach nie tylko zasobów książkowych, ale i w dziedzinie multimediów jak swoich umiejętności i wiedzy zdobytej przez lata pracy w zawodzie bibliotekarza.