Wydarzenia


16.09.2019

DBAMY O CZYSTOŚĆ I KULTURĘ JĘZYKA OJCZYSTEGO - BP Małe Łunawy


W bibliotece w Małych Łunawach, uczniowie klas VI uczyli się jak korzystać z zasobów i bogactwa języka polskiego oraz dbania o poprawność językową wypowiedzi. Uczniowie rozpoznawali i poprawiali typowe błędy językowe korzystając ze słowników poprawnej polszczyzny.

03.04.2019

Czytamy maluchom - BP Podwiesk


W ramach akcji "Czytamy maluchom", którą organizuje Biblioteka Publiczna w Podwiesku, uczniowie klas VII-VIII i klasy III gimnazjum poświęcają swoje przerwy, by kilka razy w tygodniu czytać dzieciom z oddziału przedszkolnego. W galerii będą umieszczane na bieżąco zdjęcia z czytania. Akcja ta pozwala starszym uczniom na rozwijanie umiejętnosci czytania, jak i uczy pracy z młodszymi. Natomiast maluchy, oprócz tego, że dobrze się bawią, to uczą się nawiązywać kontakty ze starszymi kolegami ze szkoły.

29.03.2019

Fascynujący świat zawodów - BP Małe Łunawy


W ramach kontynuacji projektu Fascynujący świat zawodów w dniach od 25 do 28 marca uczniowie klas I-III oraz przedszkolacy zapoznali się z zawodem OGRODNIKA. A wszystko to w formie zabaw, konkursów, rozwiązywania zagadek i testów i krzyżówek przez starsze dzieci. Przedszkolacy stworzyli między innymi barwne postacie ogrodnika i ogrodniczki i chętnie wcielali się w te postacie pozując do zdjęć.

18.02.2019

Dzień Kota - BP MAłe Łunawy


Każdego roku, wraz z najmłodszymi czytelnikami biblioteki świętujemy "DZIEŃ KOTA". 15 lutego w Bibliotece w Małych Łunawach dzieci opowiadały jak należy opiekować się kotkami, o ich zwyczajach, zabawach i psotach. Rozmawialiśmy też o kotach z bajek i filmów dla dzieci.Były też wspólne zabawy i śpiewanie piosenek.

01.02.2019

Przysłowie prawdę Ci powie - BP Małe Łunawy


31 stycznia i 1 lutego uczniowie klas V podczas lekcji bibliotecznych poznali wywodzące się z tradycji ludowej przysłowia i powiedzenia często nazywane "Mądrością narodów". W czasie lekcji uczniowie sami zauważyli iż zawierają one niejednokrotnie bardzo ważne prawdy życiowe, mądre porady, a nawet przestrogi. Przysłowia wywodzą się nie tylko z tradycji ludowej ale też z literatury oraz związane są z niektórymi wydarzeniami historycznymi. Rozwiązując podczas lekcji testy, rebusy i zagadki oraz słuchając wyjaśnienia znaczenia przysłów uczniowie nie tylko dobrze się bawili, ale też mieli okazję poszerzyć swój zasób słownictwa.

22.11.2018

Fascynujący świat zawodów - BP Małe Łunawy


W ramach cyklu "FASCYNUJACY ŚWIAT ZAWODÓW" w Bibliotece w Małych Łunawach rozpoczęły się zajęcia dla dzieci klas początkowych. Jako pierwsi w bibliotece gościły Przedszkolaki. Najpierw dzieci bardzo chętnie opowiadały o tym w jakich zawodach pracują ich rodzice, a póżniej zgłębiały wiedzę na temat zawodu weterynarza. Przyswajaniu informacji o zawodzie weterynarza towarzyszyły zabawy utrwalające te informacje, rozwiązywanie rebusów, zagadek oraz ćwiczenia oddechowe i ortofoniczne. Na zakończenie zajęć wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowiadania o ulubionej bohaterce dziewczynek - Barbie, która wraz ze swoimi przyjaciółkami pomagała weterynarzom w ZOO opiekować się zwierzętami.

23.10.2018

Piękna nasza Polska cała - BP Małe Łunawy

 
Takie było hasło przewodnie spotkania z przedszkolakami w dniu 22 października 2018 r. Początek spotkania miał czysto organizacyjną formę. Z pomocą starszaków, którzy już drugi rok uczęszczają do przedszkola i regularnie odwiedzają bibliotekę, przybliżyliśmy maluchom zasady korzystania z jej zbiorów. Starsze dzieci pięknie wytłumaczyły kolegom jak należy zachowywać się w bibliotece, jakie są zasady wypożyczania książek i jak należy o nie dbać zabierając do domu. Dzieci dowiedziały się, że w bibliotece nie tylko znajdą bajeczki i baśnie, ale też legendy z różnych regionów Polski. Jak również z których mogą dowiedzieć się wiele o historii powstania naszego państwa. Wszystkich bardzo zainteresowały książki o geograficznym położeniu Polski, jej bogactwie przyrodniczym i zabytkach. Na zakończenie z zaciekawieniem wysłuchały legendy 'O SMOKU WAWELSKIM'.

08.10.2018

Spotkanie ze Skrzatem Ernestem - BP Małe Łunawy


Dzieci z oddziału przedszkolnego "0" raz w tygodniu odwiedzają bibliotekę aby wypożyczyć ulubione książeczki a przy okazji wysłuchać czytanych im bajek, opowiadań i wierszyków. W październiku rozpoczęlismy cykl spotkań z baśniowymi mieszkańcami lasu o których opowiadał będzie Skrzat Ernest. Na pierwszym spotkaniu dzieci poznały WRÓŻKI - ich wygląd, zwyczaje i jak wyglądają ich domki. Na następnych spotkaniach poznają innych mieszkańców lasu takich jak: LOTINKI, DREPTAKI i SKRZATY. Poznają też codzienne troski i perypetie leśnych stworzonek w których zapewne odnajdą wiele podobieństw do ludzkich spraw.

05.10.2018

CZEGO O JESIENI DOWIEMY SIĘ W BIBLIOTECE? BP Małe Łunawy


4 października 2018r. - spotkanie z uczniami klasy I.
Na początek przypomnieliśmy sobie zasady korzystania z biblioteki i konieczności szanowania wypożyczonych książek. Rozmawialiśmy na temat pór roku, a szczegolnie o panującej obecnie jesieni. Prezentacja i czytanie fragmentów książek, w których można znależć wiersze i opowiadania dotyczące jesieni bardzo zainteresowała dzieci. Opowiadały one o zmianach zachodzących w przyrodzie, zwyczajach ptaków i zwierząt. Na podsumowanie lekcji dzieci losowały uśmiechnięte listki, na których były zagadki związane z jesienią. Wszystkim pięknie udało się odgadnąć zagadki. Spotkanie zakończyliśmy wypożyczeniem książek.

05.10.2018

Słowniki i encyklopedie - jak z nich korzystać? BP Małe Łunawy


We wrześniu w Bibliotece Publicznej w Małych Łunawach klasy IV i V, uczyły się korzystać z wydawnictw informacji bezpośredniej czyli słowników i encyklopedii. Podczas ćwiczeń dzieci poznały i nauczyły się korzystać z aparatu pomocniczego w słownikach i encyklopediach. Dzięki temu nauczyły się szybkiego wyszukiwania haseł i wyciągania z nich potrzebnych im informacji. Pisały też dyktando, które później sami sprawdzali i oceniali. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali kartki do wklejenia do zeszytu z informacją co to jest aparat pomocniczy i jak z niego korzystać szukając informacji w słownikach i encyklopediach.

05.10.2018

Klasa V z wizytą w bibliotece w Kolnie


We wrześniu odbyło się spotkanie z klasą V b w ramach lekcji bibliotecznej. Celem naszej lekcji było zwrócenie uwagi na samo słowo "BIBLIOTEKA", a także tematów związanych z tym miejscem, zwłaszcza zwrócenie uwagi na katalogi biblioteczne, sposób ułożenia książęk w bibliotece, dokumentacja czytelnika, a także sposób opracowywania nowych książek. Uczniowie mieli okazję do zadawania pytań, mogli osobiście sprawdzić gdzie powinna znajdować się na półce dana książka.

05.06.2018

Zajęcia bajkoterapeutyczne - "Strach ma wielkie oczy - lęk przed ciemnościami" - PB Podwiesk


Lęk przed ciemnością jest zjawiskiem dość częstym. Dzieci od najmłodszych lat boją się przebywać w ciemnych pokojach, mają problemy z zaśnięciem, czy wychodzeniem wieczorem z domu. Są dzieci, które wieczorami chcą obecności rodziców zanim zasną, domagają się włączonej lampki nocnej przy łóżku, czy nawet włączenia cichej muzyki w tle. Te lęki najczęściej z wiekiem mijają. Są dzieci, które wprost mówią, że się boją, a są i takie, które się do tego nie przyznają. Z obydwoma przypadkami spotkałam się podczas przeprowadzanych zajęć w oddziale przedszkolnym.
______________________________________________________________________________________________

Podczas dyskusji dzieci najpierw mówiły, że nie boją się ciemności. Jedni nawet twierdzili, że po ciemku można robić wszystko. Dopiero po serii pytań: czy w ciemnościach można grać w piłkę?, czy można wtedy czytać?, czy gdy jest ciemno łatwo jest się poruszać?, czy w ciemnościach kryją się jakieś niespodzianki? itp., dzieci stwierdziły, że nie ma sensu „udawać bohatera”, bo czasem lepiej przyznać się do lęku przed ciemnością, a także niektóre przyznały, że nie można robić wszystkiego, gdy brak światła.

Rozmowa z dziećmi wywołała wiele emocji, co wiązało się z przekrzykiwaniem się nawzajem, z wtrącaniem się w wypowiedzi innych, przerywaniem sobie nawzajem. Dlatego też, pierwszym z punktów spotkania było stworzenie kontraktu postępowania podczas zajęć, który miał obowiązywać wszystkich. Dzieci same podały dziesięć propozycji, które miały się znaleźć w sporządzonym przez całą grupę kontrakcie. Spisany przez bibliotekarkę został własnoręcznie podpisany przez przedszkolaków i powieszony w widocznym miejscu, aby można było do niego wracać w trakcie każdego spotkania.

Kolejnym punktem spotkania było zapoznanie z tekstem Anny Onichimowskiej pt. „Zasypianka w ciemnym lesie”. Dzieci podczas czytania, położyły się na poduszkach na dywanie. W sali przygaszono światło, aby stworzyć nastrój podczas czytania.
„Zasypianka w ciemnym lesie” to krótka historyjka o zielonym słoniu, który całe życie wraz z innymi słońmi mieszka w ciemnym lesie, gdzie nigdy nie wschodzi słońce. Któregoś dnia śni mu się czerwona kula na niebie, a innego złota. Nie wie, co to jest, jednak uważa, że istnieje coś więcej niż ciemność, która ich otacza. Choć wychowany w przeświadczeniu, że nie ma nic oprócz ciemności, do której się przyzwyczaił, wierzy, że gdzieś tam jest inny świat. Pewnego dnia, podczas spaceru, bohater trafia do miejsca magicznego. Znajduje swoją czerwoną i złotą kulę. Od tego dnia postanawia, że będzie często odwiedzał to zaczarowane miejsce. Polanę, którą odnalazł. Mimo że rodzina nie wierzy w jego słowa, on jest szczęśliwy, że istnieje coś więcej niż ciemność i mrok. Choć przyzwyczajony do ciemności, do życia w niej bez strachu, jest szczęśliwy, że istnieją na świecie tak piękne zjawiska jak słońce i księżyc. Że ciemność nie spowija całego świata.

Po przeczytaniu tej krótkiej historii, dzieci odpowiadały na pytania zadawane przez bibliotekarkę takie jak:
 Kto jest głównym bohaterem bajki?
 Gdzie mieszkał słonik?
 Co się słonikowi przyśniło?
 Czy spotkała go jakaś przygoda?
 Dokąd zawędrował słonik?
 Czy łatwo jest żyć w krainie ciemności? itp.

Opowiadały również o swoich emocjach. Wypowiadały się na tematy związane z ciemnościami. Wywiązała się dyskusja czy należy się bać ciemności, czy można ją polubić i wykorzystać do zabaw. Wyobraźnia dziecka jest tak ogromna, że padały różne wypowiedzi. Zarówno te racjonalne, że w ciemnościach jest problem z poruszaniem się i rozpoznawaniem napotkanych przedmiotów, jak i takie, że w ciemnościach można wszystko, nawet grać w piłkę.

Aby pokazać przedszkolakom, że gdy jest ciemno, nie można robić wszystkiego, i że dotyk wówczas jest ważny, by odgadnąć, co napotykamy na naszej drodze, i aby wskazać im, że wówczas należy zachować należytą ostrożność, przeprowadzono kolejne zadanie. Zabawa „Zgadnij co to” i „Ciemność nie jest zła” miały pokazać dzieciom, że poruszanie się po ciemku musi odbywać się bardzo ostrożnie, jak i miały uświadomić jak ważną rolę spełnia wówczas słuch i dotyk.

Dzieci miały za zadanie poruszać się po sali z zamkniętymi oczami, uważając przy tym, by nie wpaść na kolegów lub na inne napotkane przedmioty. Stały się bardzo ostrożne. Choć na początku ich ruchy były szybkie i nieprzemyślane, po jakimś czasie zauważyły, że muszą być ostrożniejsze. Bez problemu wykonywały to zadanie, bawiąc się przy tym. Miały też przy zamkniętych oczach rozpoznać podawane przez bibliotekarkę przedmioty i dodatkowo rozpoznać różne dźwięki z puszczanej płyty.

Po zakończonej zabawie dzieci stwierdziły, że owszem, ciężko się przyzwyczaić do ciemności, ale jak tylko odprężą się i wyostrzy im się zmysł dotyku i słuchu, to mogą chodzić, nie robiąc sobie przy tym krzywdy, a co najważniejsze, nie bać się, że nie widzą swojego otoczenia.

Kolejnym punktem spotkania było przeczytanie jeszcze jednej bajki, dokładniej - tekstu Pawła Księżyka „Miś Małgorzatki” - Bajki zasypianki. Ta bajka miała pokazać dzieciom, że można źle się czuć tak w ciemności, jak i w świetle dnia, ale można te lęki łatwo pokonać i polubić zarówno mrok, jak i światło. Ukazuje ona historię Małgorzatki, która bała się zasypiać i przebywać w ciemnym pokoju. Nawet gdy rodzice podarowali jej latarkę, to służyła jej tylko do chwilowego odgonienia lęku, a nie do zlikwidowania go. Pewnej nocy dziewczynka poznała misia Leopolda, pochodzącego z magicznej krainy, w której panuje mrok. Miś, w odróżnieniu od Małgosi panicznie, boi się światła. Został wychowany w przeświadczeniu, że w świetle kryją się potwory, tak jak dziewczynka myślała o nocy. Oboje podczas rozmowy o swoich lękach dochodzą do wniosku, że mogą pomóc sobie nawzajem i nauczyć się żyć w obu tych światach bez lęku. Postanowili zostać przyjaciółmi i wspólnie pokonywać swoje uprzedzenia i poznawać tajemnice kryjące się zarówno w mroku, jak i w świetle dnia. Zrozumieli również, że to, czego nie znamy często wywołuje u nas strach, a kiedy to poznamy, to potrafimy się z tego śmiać. I z takim też morałem wyszły dzieci po wysłuchaniu tej bajki i po przeprowadzonej dyskusji po jej przeczytaniu.

Ostatnim wyzwaniem, które czekało na dzieci podczas spotkania, było wejście do zaczarowanego domku. W bibliotece został przygotowany domek z chusty Klanza i tunelu. Użyto specjalnie tych przedmiotów, by powstała konstrukcja była kolorowa i nie przerażała przedszkolaków. Dzieci w przycienionym pomieszczeniu i przy dźwiękach muzyki z filmu „Harry Potter” miały pokonać pojedynczo tunel, by dojść do domku. Odczekując w nim 10 sekund (liczyły w pamięci), wracały na zewnątrz.

Niektórzy chłopcy obawiali się wejścia przez tunel i głośno o tym mówili. Byli też tacy, którzy uważali, że w ciemnościach nie ma czego się bać, i że to nic wielkiego wejść do ciemnego domku. Ale gdy tylko ujrzeli konstrukcję, wycofali się na koniec kolejki. Nie uważam, że było to wywołane lękiem przed ciemnością, a raczej obawą przed niewiadomą, przed tym, co kryje się na końcu tunelu. Gdy tylko zobaczyli, że koledzy dzielnie pokonują przeszkodę sami, również ruszyli już bez obaw.

Wszyscy dzielnie przeszli próbę odwagi. Po pierwszym, trochę z dystansem przebytym torze, dzieci chciały przeczołgać się ponownie do domku i posiedzieć tam trochę dłużej. Opuściły bibliotekę z uśmiechami na twarzy.

Podczas rozmowy na temat tego zadania wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że samo wejście do domku nie było straszne, gdyż był bardzo kolorowy i nie odstraszał swoim wyglądem. Jednakże przesiadywanie już w środku powodowało lekki dreszczyk emocji, co wzmogła muzyka z filmu „Harry Potter”, rozbrzmiewająca w tle. Jej dźwięki stwarzały lekką atmosferę grozy, ale tylko podczas pierwszego wejścia do domku. Przy kolejnej próbie uczestnicy już nie zwracali uwagi na muzykę, tylko cieszyli się przebywaniem w ciemnościach, gdyż wiedzieli, że nic im nie grozi i nie mają się czego bać.

Ostatnim punktem spotkania była rozmowa o emocjach, jakie towarzyszyły przedszkolakom podczas zajęć bajkoterapeutycznych. Na pytanie: „Co wam się najbardziej podobało w trakcie spotkania?”, wszyscy jednomyślnie powiedzieli, że zaczarowany domek. Gdy zapytałam: „Co wynieśli z tych zajęć i co najbardziej zapamiętają?”, odpowiedzi były różne. Jedni odpowiadali, że już teraz nie będą mówić, że po ciemku można zrobić wszystko, a inni, że nie należy się bać ciemności, gdyż nie ma w nich potworów i nic im nie grozi. Że wystarczy tylko pomyśleć o czymś miłym, aby lęki minęły. A i też zawsze mogą zawołać rodziców, by to oni pomogli im w przezwyciężeniu strachu.

24.04.2018

Maraton czytelniczy - Dni przyjaźni z książką


W dniach od 16 do 20 kwietnia oddział przedszkolny ''0" w szkole w Małych Łunawach realizował projekt edukacyjny pod nazwą "Maraton czytelniczy - Dni przyjaźni z książką''. Celem projektu było między innymi rozwijanie wiedzy oraz uaktywnianie przedszkolaków do kontaktów z książką w taki sposób by był on dla nich przygodą, która rozwija ich wyobraźnię i stanowi radość poznawania. W tym czasie dzieci uczestniczyły w zajęciach w bibliotece. Słuchały bajek i opowiadań, ozdabiały zakładki do książek na których umieszczono informację o godzinach funkcjonowania biblioteki i zaproszenie dla dorosłych czytelników. Innym razem przedszkolacy bawili się w ilustratorów znanych bajek jak "Brzydkie kaczątko", "Jaś i Małgosia" oraz "Królewna Śnieżka''.

03.10.2017

Poznajemy słowniki i encyklopedie - kl. III SP


Biblioteka Publiczna w Podwiesku w dniu 3.10.2017r. przeprowadziła lekcję biblioteczną z uczniami klasy III Szkoły Podstawowej w Podwiesku. Tematem zajęć było poznanie słowników i encyklopedii oraz umiejętne wyszukiwanie potrzebnych nam informacji. Uczniowie zapoznali się również ze znaczeniem słów wieloznacznych. Mieli okazję również wyszukiwać i poprawiać błędy ortograficzne przy użyciu słowników ortograficznych przeznaczonych dla klas I-III.
Była to ich pierwsza wizyta w naszej bibliotece. Mamy nadzieję, że zajęcia okazały się ciekawe, a atmosfera była miła. Czekamy na kolejne spotkanie.

22.09.2017

Przedszkolacy w Bibliotece


Dnia 22 września Biblioteka Publiczna w Małych Łunawach gościła dzieci z oddziału przedszkolnego.
Spotkanie miało charakter zapoznawczy ale też i poznawczy.Starałam się pokazać dzieciom że czytanie to nie tylko przyjemność poznawania bajek, baśni i różnego rodzaju wesołych lub smutnych historii ale też że W KSIĄŻKACH JEST WIEDZA dlatego warto czytać.
Po wysłuchaniu opowiadania W. Chotomskiej " Kołowata wyspa", dzieci rozpoznawały w najbliższym otoczeniu przedmioty w kształcie koła i wesoło bawiły się przy piosence o baloniku.Nadawały też naklejonym na planszy kółkom konkretne nazwy a w nagrodę za wzorowe zachowanie wszyscy otrzymali uśmiechnięte, kolorowe i oczywiscie okrągłe baloniki.

27.10.2016

Dlaczego warto czytać? - BP Małe Łunawy


Na to i wiele innych pytań związanych z czytaniem książek próbowaliśmy odpowiedzieć z uczniami kl. IV, których tego dnia gościłam w bibliotece. Celem zajęć była zmiana negatywnego stosunku do czytania lektur i nie tylko, pobudzenie i rozwoj wyobrażni podczas czytania oraz uświadomienie uczniom że można znależć książkę ktorej treść nas zainteresuje.
Na początku była zbawa z tytułami. Zadanie polegalo na zaznaczeniu w tekscie jak największej ilości tytułów książek. Następnie dzieci wysłuchały fragmentów książek "Oskar i Pani Róża" E. Schmitta oraz "Heban" R. Kapuścińskiego. Po czym wymieniały czego się dowiedziały lub nauczyły z tych 2 krótkich fragmentów. Na zakończenie zajęć wszyscy obejrzeli specjalnie dla nich przygotowaną wystawkę ciekawych książek i wybrali te króre najbardziej ich zainteresowały.

13.10.2016

Kolorowa biblioteka - BP Małe Łunawy


Tym razem gościlam dzieci 6 letnie na zajęciach mających na celu pomóc dzieciom w dostrzeganiu związku między tekstem literackim a znaną dziecku rzeczywistością oraz rozszerzeniu wiedzy o różnicach pomiędzy przedmiotami zrobionymi przez człowieka a tymi należącymi do świata przyrody. Przekazując proste informacje o naturze kolorów skorzystalam z wierszy Marcina Brykczyńskiego "12 kolorow". Dzieci rozpoznawały kolory w najbliższym otoczeniu i w przyrodzie a później z zasłoniętymi oczami za pomocą dotyku i węchu rozpoznawały różne owoce i warzywa określając ich kolor. Dzieci dowiedziały sie też jak powstaje tęcza i z jakich kolorów się składa.Każde z nich mogło zobaczyć swoją własną tęcze za pomocą białego światła i plyt C.D. Na zakończenie zajęć dzieci pięknie pokolorowały rysunki stosując odpowiednie kolory. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone uśmiechniętymi magnesami w kolorach tęczy


12.10.2016

Lekcja biblioteczna - Jak korzystać ze słowników? - BP Małe Łunawy


12 października 2016 r. uczniowie kl.V uczyli się w bibliotece jak korzystać ze słowników.
Po zapoznaniu z zawartością słowników; frazeologicznego, wyrazów obcych, bliskoznacznych i poprawnej polszczyzny uczniowie pracowali w grupach wypełniając karty zadaniowe. Podczas tego zajęcia uczniowie nie tylko dowiedzieli się jakich informacji mogą szukać w poszczególnych słownikach ale też ćwiczyli pracę w grupie.


16.09.2016

Przedszkolaki w bibliotece - BP Małe Łunawy

Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Czytelnictwo rozwija aktywizację intelektualną, pomaga w nabyciu wiedzy i doświadczenia, integruje wspólnotę kulturalną, rozwija system wartości i postaw. Wczesny kontakt dziecka z książką jest szczególnie ważny, bowiem w tym czasie kształtują się jego upodobania i nawyki, między innymi nawyki związane z czytelnictwem. Powoduje zwiększenie wiary we własne siły, własne możliwości.
Przedszkolaki z najmłodszej grupy wiekowej udały się więc z wizytą do Publicznej Biblioteki w Małych Łunawach. W bibliotece dzieci przywitała Pani bibliotekarka – Wiesława Madej i zaprosiła do wspólnej przygody z czytelnictwem. Podczas przygotowanych zajęć dzieci miały możliwość poznania Krasnoludka Samodłubka, który opowiadał dzieciom o swojej historii z czytelnictwem. Przedszkolaki dowiedziały się o tym jak zbudowana jest książka, kogo nazywamy autorem oraz kim jest ilustrator. Samodzielnie wykonały ilustracje do książki Krasnoludka Samodłubka.
Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem patrzyły na książki, a w szczególności te przeznaczone dla dzieci. Pani bibliotekarka z wielkim zaangażowaniem opowiadała o bibliotece, o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także jak należy dbać o książki.
Książki kreują wrażliwość na piękno otaczającego nas świata oraz na losy żyjących stworzeń. Nie rywalizują z życiem dziecka, natomiast pomagają mu znaleźć w nim odpowiednie miejsce. Książka uczy właściwego szacunku do pracy, formuje wrażliwość na poprawność języka i ortografię, wzbogaca styl wypowiedzi i słownictwo. Rozwija zdolność logicznego myślenia, poszerza i pogłębia wiadomości.
Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy i wypożyczoną książką, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci tu po raz kolejny.

07.06.2016

Dzień Książki - wyniki


Finał konkursu z okazji DNIA KSIĄŻKI - 9.05.2016r.
GMINNA BIBLIOTEKA W STAROGRODZIE

"Recenzja mojej ulubionej książki" kl. I- III gimnazjum
Nagrody zdobyli :
I - miejsce - Weronika Pyłka
II – miejsce - Klaudia Frąckiewicz
III- miejsce - Anastazja Lemańczyk
Wręczono 7 wyróżnień
„List polecający przeczytanie interesującej książki” - kl. IV-VI
Nagrody zdobyli :
I - miejsce - Oliwia Jarocka
II – miejsce - Julia Sadowczyk
III- miejsce - Kinga Kulwicka
Wręczono 4 wyróżnienia
„Książka obrazem malowana” – kl. I-III
Nagrody zdobyli :
I - miejsce - Krzysztof Gronowski, Nikola Pędowska, Wiktoria Stolarska, Jakub Wolski
II – miejsce - Marta Schabowska, Miłosz Grygorowicz, Jakub Barndt
III- miejsce - Radosław Pawski, Lena Piotrowska, Patrycja Stefańska

17.02.2016

Dzień kota - Małe Łunawy


17 luty to dzień w którym swoje święto mają wszystkie K O T Y.
W tym dniu biblioteka w Małych Łunawach gościła pierwszoklasistów i dzieci z oddziałów przedszkolnych. Cały dzień było wesoło i gwarno. Dzieci opowiadały o swoich pupilach oraz o tym jak o nich dbają. Wysłuchały i obejrzały inscenizacje wiersza L.J.Kerna "Niespodzianka". Póżniej same za pomocą dorysowanych kocich nosków i wąsów zmieniały sie w koty i brały udział w wesołych zabawach. Pomagały odnaleźć myszy, które rozpanoszyły się w bibliotece i zagrażały zgromadzonym w niej zbiorom. Rozwiązywały też bardzo trudne zagadki, piły mleczko przez słodkie słomki, sprawdzały swoją sprawność łowiąc myszki przy pomocy kłębka wełny.
Na koniec każde dziecko moło zrobić sobie bajkowego kolorowege kota z papieru, którego mogły zabrać do domu.

03.02.2016

Spotkanie z pisarką i ilustratorką książek dla dzieci - GBP Starogród


Dnia 3.02.2016 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Starogrodzie zorganizowała wspólnie z ZS w Starogrodzie spotkanie z Panią Izą Niewiadomską-Labiak, pisarką i ilustratorką książek dla dzieci. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach, w klasach I-III i IV-VI. Pisarka opowiedziała o swojej pracy, zainteresowaniach oraz o etapach tworzenia książek. Zapoznała również uczniów ze swoją twórczością, przedstawiając kilka tytułów bajek, które napisała. Podczas spotkania Pani Iza zadała szereg pytań i zagadek, sprawdzając wiedzę dzieci na temat zwierząt, czytając przy tym swoje książki.
W obu grupach przeprowadziła warsztaty. W młodszej z szablonami- uczniowie mieli okazję pokazać swoje emocje żonglując kolorami. Starsza grupa miała okazję nauczyć się sztuki lepienia z gliny. Wszyscy mieli okazję poznać swoje zdolności manualne.
Na koniec spotkania pisarka rozdała swoje książki z autografem i dedykacją.

23.11.2015

Międzynarodowy Dzień Misia - BP Małe Łunawy


Słuchanie opowiadań o Misiach, wspólne zabawy, konkursy i pląsy to już tradycja w MIĘDZYNARODOWYM DNIU PLUSZOWEGO MISIA.
Jak zwykle tego dnia w Bibliotece w Małych Łunawach razem z Misiami bawiły się dzieci z przedszkola, zerówki i klas początkowych. Każdy kto w tym dniu odwiedził bibliotekę otrzymał pamiątkową plakietkę. Były też dyplomy dla przyjaciół pluszowych misiów i drobne misiowe upominki.

17.11.2015

Spotkanie z Misiem Ambrożym - GBP Starogród


Dnia 17.11.2015 r. odbył się spektakl pt.: "Spotkanie z Misiem Ambrożym" w wykonaniu grupy aktorów EDU-ARTIS z Krakowa. Występy zostały zorganizowane dla klas 0-III ze Szkoły Podstawowej w Starogrodzie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z Zespołem Szkół w Starogrodzie.

10.09.2015

Spotkanie pierwszoklasistów z Plastusiem


Dnia 9 września 2015 r. klasa Ia wysłuchała w Bibliotece Publicznej w Małych Łunawach historii powstania tego plastelinowego ludzika i przygód jakie spotkały Plastusia, Tosię i innych bohaterów książki M.Kownackiej "Plastusiowy pamiętnik". Po zakończeniu czytania wyjaśnialiśmy sobie takie pojęcia jak: stalówka, obsadka, bibułka, kałamarz i atrament. Dzieci oglądały też pióra wieczne i porównywały dawne i współczesne przybory szkolne. Na zakończenie wszyscy wypożyczyli ciekawe książeczki i pierwszą lekturę szkolną o Wojtku który został strażakiem.

05.06.2015

Cała Polska czyta w Bibliotekach


Tydzień czytania dzieciom w Bibliotece w Małych Łunawach rozpoczęliśmy trochę wcześniej, z tego względu, że w następnym tygodniu przypadały 2 dni wolne w szkole i nie wszyscy zdążyliby przyjść do biblioteki. Od 28.05 do 03.06 2015r na wspólnym czytaniu gościłam ponad 100 czytelników. Młodsze dzieci słuchały fragmentów wybranych książek. Starsi uczniowie czytali sami fragmenty wybranych przez siebie, ciekawych książek i polecali je swoim kolegom do przeczytania. Odwiedziłam też najmłodszych uczniów w przedszkolu, którzy z zaciekawieniem słuchali czytanych bajek. W tych dniach prawie wszyscy wychodzili z biblioteki z ciekawą książką do przeczytania w domu.

26.05.2015

"Legendy Warszawskie"


Dnia 15 maja 2015 roku w Bibliotece Publicznej w Kolnie odbyła się lekcja biblioteczna pt. "Legendy Warszawskie". Opowiadałam im o Bazyliszku, Syrence oraz Złotej Kaczce. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali tych opowieści. Było to bardzo miłe spotkanie.

22.05.2015

Dzień Książki - wyniki konkursów


GMINNA BIBLIOTEKA W STAROGRODZIE

Finał konkursu z okazji DNIA KSIĄŻKI
- Rozprawka do ulubionej książki kl. I- III gimnazjum
Nagrody zdobyli :
I - miejsce - Weronika Pyłka – kl. I g
II – miejsce - Klaudia Frąckiewicz - kl. I g
III- miejsce - Karolina Geppus - kl. III g

Finał konkursu z okazji DNIA KSIĄŻKI - „Ilustracja do ulubionej książki z biblioteki” – kl. I - III
Nagrody zdobyli :
I - miejsce - Antoni Geppus kl. I i Amelia Kosińska kl. II
II – miejsce - Justyna Baumgart kl. II i Joanna Szmelc kl. III
III- miejsce - Krzysztof Gronowski kl. II i Natalia Tomaszewska kl. II
Wręczono dyplomy - wyróżnienia.

Finał konkursu z okazji DNIA KSIĄŻKI - „List polecający przeczytanie ciekawej książki” kl. IV- VI
Nagrody zdobyli :
I - miejsce - Wiktoria Grajewska – kl. VI
II – miejsce - Zuzanna Leszczyńska - kl. VI
III- miejsce - Bartosz Hinc kl. V i Roksana Hinc kl. VI

12.05.2015

"Konkurs z biblioteką"


12.05.2015- Finał konkursu powiatowego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chełmnie w którym wzięły udział: 4 osoby z GBP Starogród i 6 osób z Biblioteki Publicznej w Kolnie pn. „Konkurs z Biblioteką”- nagrody ufundował CZAS CHEŁMNA. Pytania były co tydzień w kwietniu w Czasie Chełmna.
Nagrodzeni:
- Patrycja Kokoszka kl. IV - GBP Starogród
- Wiktoria Głuszko kl. IV - Biblioteka Publiczna w Kolnie
- Aleksandra Starczewska kl. IV - Biblioteka Publiczna w Kolnie

11.05.2015

"Piękne czytanie" kl. II


Gminna Biblioteka Publiczna w Starogrodzie - 11.05.2015 - z okazji TYGODNIA BIBLIOTEK – konkurs „ Pięknego czytania” w kl. II
Nagrody zdobyli:
I – miejsce - Amelia Kosińska i Justyna Baumgart
II- miejsce - Natalia Tomaszewska i Jakub Brandt
III- miejsce - Krzysztof Gronowski

08.05.2015

"Piękne czytanie" kl. III


Gminna Biblioteka Publiczna w Straogrodzie - 8.05.2015 - z okazji TYGODNIA BIBLIOTEK – konkurs „ Pięknego czytania” w kl..III
Nagrody zdobyli:
I - miejsce - Antonina Kromp
II - miejsce - Wiktoria Boruszak i Karmela Dekowska
III- miejsce - Józefina Geppus i Martyna Głowacka

18.03.2015

Katalogi w bibliotece


18 marca 2015 r. uczniowie klasy II gościli w Bibliotece Publicznej w Małych Łunawach aby zapoznać sie z zawartością katalogów bibliotecznych i ich przydatnością. Uczniowie poznali zawartość katalogu tytułowego, alfabetycznego i rzeczowego oraz kiedy mogą z nich skorzystać i jak znależć potrzebne im informacje o książce. Zapoznali się też z treścią poszczególnych kart katalogowych, nawet spróbowali samodzielnie je napisać, korzystając z wzorów kart katakogowych. Pożniej porównywaly swoje karty z kartami z katalogu.

05.03.2015

Lekcja biblioteczna - GBP Starogród


Lekcja biblioteczna dla klasy II pt. "Do czego służą i co to są katalogi w bibliotece?" przeprowadzona w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starogrodzie. Uczniowie poznawali zawartość katalogów i dowiedzieli się kiedy i jak z nich korzystać. Nauczyli się je prawidłowo odczytywać. Niektórzy próbowali samodzielnie wypełnić kartę katalogową, wzorując się na planszach dydaktycznych.

03.03.2015

Klasa VI w bibliotece - GBP Starogród


Dnia 3.03.2015 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starogrodzie została przeprowadzona lekcja biblioteczna z udziałem klasy VI pod nazwą "Jak korzystać z księgozbioru podręcznego?". Uczniowie zapoznali się z działami klasyfikacji UKD. Dzięki temu poznali różnorodność zbiorów bibliotecznych. Nauczyli się jak korzystać ze słowników tematycznych, encyklopedii i innych książek typu leksykony, poradniki. Każda grupa pracowała z inną kategorią księgozbioru podręcznego, ucząc się wyszukiwania poszczególnych haseł oraz prezentując je kolegom z klasy.

01.12.2014

Święto Pluszowego Misia


Biblioteka Publiczna W Małych Łunawach - Święto Pluszowego Misia dn. 1.12.2014r. W tym roku razem z Misiami, które mieszkają w bibliotece, świetowały misie z 2 grup przedszkolaków. Najpierw ze swoimi misiami odwiedziły bibliotekę pięcio i sześciolatki, a póżniej trzy i czterolatki. Były misiowe zabawy, śpiewanie i słuchanie misiowych piosenek, ubieranie misia, a po wysłuchaniu opowiadania o Misiu listonoszu sprawdzian czy wszyscy dobrze zapamiętali co komu przyniósł Miś listonosz. Na zakończenie, dzieci które brały udział w konkursie plastycznym odebrały nagrody.

26.11.2014

Światowy Dzień Pluszowego Misia


Dnia 25.11.2014r. w GBP Starogród obchodzono ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Wspólnie z wychowawcami klas 0 – III przygotowano atrakcje, zabawy, wiersze, piosenki, misiowe scenki i konkursy związane z Pluszowym Misiem. Klasa 0 i kl. I wzięła udział w konkursie plastycznym na najładniejszego misia z materiałów przyrodniczych. Wszystkie prace były tak interesujące i staranne, że przyznano trzy miejsca, ale po pięć równorzędnych nagród. Pozostali otrzymali wyróżnienia i dyplomy. Klasa II i kl. III pisały list od Kubusia do Kłapołuchego. Nagrodzono 9 listów. Pozostali otrzymali wyróżnienia. Zwycięzcy otrzymali upominki w postaci pluszaka. Poza tym wszyscy, którzy przynieśli swojego ulubionego misia na wystawkę wzięli udział w loterii z nagrodami. Na końcu była niespodzianka w postaci słodyczy.

03.10.2014

I Ty możesz zostać mistrzem w posługiwaniu się słownikami


Takie hasło przyświecało spotkaniu piątoklasistów w Publicznej Bibliotece w Małych Łunawach dnia 3 października 2014r. Uczniowie z uwagą wysłuchali wiadomości o funkcji informacyjnej biblioteki, o źródłach informacji dostępnych w bibliotece, o księgozbiorze podręcznym do którego należą encyklopedie, słowniki, leksykony, informatory, przewodniki i poradniki. Później zdobyte informacje sprawdzaliśmy wykonując praktyczne ćwiczenia i zadania z użyciem różnorodnych słowników, które były glównym tematem tych zajęć.

26.09.2014

Pierwszaki w bibliotece


Biblioteka Publiczna w Małych Łunawach - 19 i 23 września 2014r. gościłam w bibliotece klasy pierwsze. Większość z uczniów już potrafi korzystać z biblioteki. Tym razem dzieci znalazły na półce z książkami list od Pani Książki zaadresowany właśnie do nich. W liście tym Pani książka skarżyła się na złe traktowanie jej przez mlodych czytelników. W związku z tym dzieci zapoznały się z regulaminami jakie obowiązują w bibliotece i odczytały "Prośby książki". Na zakończenie wizyty wypożyczyły książki i podczas rozmowy utrwaliliśmy zdobyte informacje. Był też czas żeby chwilkę pobawić się w kąciku zabaw.

30.06.2014

"Gimnazjaliści czytają Przedszkolakom"


Biblioteka Publiczna w Podwiesku
zorganizowała akcję "Gimnazjaliści czytają Przedszkolakom".

Od początku 2013 roku uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Ziemi Chełmińskiej w Podwiesku raz dziennie (na swoich przerwach miedzylekcyjnych) odwiedzali przedszkole gminne, by poczytać bajki maluchom.
Początkowo akcja czytania miała odbywać się raz w tygodniu, ale z uwagi na duże zainteresowanie i chęci uczniów, czytanie zostało wpisane tak jakby w tradycję przedszkola. Każdego dnia gimnazjaliści przychodzą do biblioteki, by wybrać bajkę dla dzieci, a następnie udać się do przedszkola, gdzie maluchy już na nich czekają.
Akcja ta wpłynęła pozytywnie zarówno na przedszkolaków, jak i na uczniów. Jedni i drudzy nauczyli się obcować ze sobą. Otworzyli się na nowe wyzwania. No i gimnazjaliści ćwiczyligłośnie czytanie.
Niestety w dniu 27.06.2014 r. Gminne Przedszkole zostało zamknięte - co spowodowało, że akcja czytania nie jest kontynuowana.

Zdjęcia z czytania można obejrzeć w galerii :)

13.06.2014

"Czytam więc jestem"


Dnia 11.06.2014 r. po raz trzeci odbył się finał konkursu czytelniczego „Czytam więc jestem”.
Spośród dorosłych czytelników Bibliotek Publicznych w: Kolnie, Podwiesku i Małych Łunawach
wybrano najlepszych czytelników 2013 roku:

Biblioteka Publiczna w Kolnie:
- Genowefa Lewandowska
- Bożena Głowacka
- Magdalena Dętkoś
Biblioteka Publiczna w Podwiesku:
- Michał Kurek
- Kinga Kosińska
- Iwona Wiśniewska
Biblioteka Publiczna w Małych Łunawach:
- Bernadeta Janowska
- Beata Sawa
- Izabela Tyburska

Nagrodzonym GRATULUJEMY i dziękujemy za aktywne korzystanie z naszych księgozbiorów.
Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć w naszej Galerii.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzania naszych Bibliotek.
Konkurs jest cykliczny - będzie trwał przez najbliższe lata.


02.06.2014

Dzień Dziecka - Małe Łunawy


Miał być piknik na trawie i zabawy na placu zabaw a był na wykładzinie i w sali zabaw. Pogoda spłatała nam figla i dzieci musiały rozłożyć swoje kocyki i kosze piknikowe w sali, ale i tak było wesoło i maluchy chętnie wysłuchały kilku bajek. I ja tam byłam jadłam ciasteczka i soczek piłam i potwierdzam że było wesoło.

21.05.2014

KONKURS CZYTELNICZY "BAŚNIE ANDERSENA"

 
21 maja 2014 r. uczniowie III klasy szkoły podstawowej w Małych Łunawach mogli popisać się znajomością baśni Hansa Christiana Andersena. Dzieci podzielone na 4 grupy rozwiązywały testy i różnorodne zagadki dotyczące treści kilku najbardziej znanych baśni. Rozwiązując 6 zadań można było zdobyć maksymalnie 49 punktów.
Grupa w składzie: Sandra Barańska, Zuzanna Narolska, Patrycja Wyrębska i Julita Wysocka zwyciężyła zdobywając największą ilość bo aż 42 punkty i tym samym zasłużyły na nagrody.

25.03.2014

Czy znasz przygody Pinokia - drewnianego pajacyka?


Biblioteka Publiczna w Małych Łunawach - Klasa IV śpiewająco rozwiązywała testy, krzyżówki i inne zadania związane z lekturą szkolną "Pinokio". Podzieleni na 4 grupy wykazywali się swoją wiedzą. Pod koniec zajęć wydawało się, że niewielką liczbą punktów pokona wszystkich grupa pierwsza złożona z samych dziewcząt. Niestety poległy one w ostatniej konkurencji - pytań indywidualnych, w której zdobyły tylko jeden punkt. Zwycięzcami zostali chłopcy z grupy drugiej. Ich radość i duma z wiedzy została uwieczniona na zdjęciu przed tablicą wyników. Prawdopodobnie zostaną też nagrodzeni na lekcji języka polskiego. Gratulacje.

20.03.2014

Kurs wyplatania koszyków

 
Z papierowej wikliny można zrobić prawie wszystko począwszy od zwykłych koszy użytkowych po różnego rodzaju elementy dekoracyjne. 20 marca 2014 r. w Bibliotece w Małych Łunawach można było się tego nauczyć.
Spotkanie rozpoczęliśmy od nauki skręcania patyków z gazet. Czynność ta wymaga jednak pewnej wprawy i dużo czasu więc poprzestałyśmy na instruktarzu i własnoręcznej próbie skręcenia kilku patyków. Później panie otrzymały już gotowe skręcone i zabarwione patyki w kolorze brązu, zieleni i żółci. Wszystkie pilnie pracowały ponad 3 godziny. W przerwie kiedy koszyki schły po malowaniu lakierem my uczyłyśmy się robić różyczki z krepy, którymi miały być ozdobione koszyki. Jeden z koszyków dostał jeszcze pokrywkę, gdyż miał służyć do przechowywania drobiazgów w łazience.
Czas bardzo nas ograniczał więc wykończeniem i dekoracją koszyków uczestniczki kursu miały zająć się w domu. Niektóre panie zabrały pozostałe materiały aby zrobić łatwy koszyczek z rożami.

14.02.2014

"Dzień Kota"


Każdego roku w Bibliotece Publicznej w Małych Łunawach wraz z dziećmi z oddziałów przedszkolnych obchodzimy DZIEŃ KOTA. Tym razem na początek dzieci wysłuchały bajki o "Kocie w butach", a później rozmawialiśmy o zwyczajach, charakterach i zachowaniu kotów oraz o tym jak należy się nimi opiekować.
Póżniej jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki i farbek do malowania twarzy, wszystkie dzieci zmieniły się w koty. Jedne były białe, a druga grupa to koty czarne. I wtedy zaczęły się zawody. Dzieci koty uratowały zbiory biblioteki przed inwazją myszy i pracowicie łowiły myszki rozproszone po całej bibliotece. W rezultacie okazało się, że zarówno koty białe jak i koty czarne są tak samo sprytne.

05.12.2013

"Dżok"


Biblioteka Publiczna w Kolnie
Podczas spotkań z książkami dzięcięca wyobrażnia tworzy obrazy,które pózniej przenoszą na papier. W ten sposób powstała wystawa prac plastycznych pt."Dżok" wierny przyjaciel w wykonaniu klas O "b i c".

26.11.2013

"Dzień Misia" - Małe Łunawy


25 listopada 2013 r.  jak co roku dzieci z oddziałów przedszkolnych świętowały razem ze swoimi przytulankami "Światowy Dzień Pluszowego Misia" w Bibliotece Publicznej w Małych Łunawach. Dzieci wysłuchały historii powstania pluszowej zabawki oraz opowiadania o misiach. Rozwiązywały zagadki, układały puzle, były też pląsy, konkursy oraz ubieranie Misia.

25.11.2013

Święto Pluszowego Misia - Kolno


25 listopada to data, która obchodzona jest w bibliotece w Kolnie w sposób szczególny. Tego dnia świętuje "Pluszowy Miś". To ON jest wtedy najważniejszy, chociaż na codzień kochany i przytulany.
Na spotkaniu urodzinowym pluszaków obecne były trzy oddziały klas zerowych. Wszyscy z misiowym elementem w ubraniu i wszyscy z prztulankami. Dzieci brały udział w konursach: wyczuwaniu smaku, zbieraniu wykałaczek rękawicami kuchennymi, w tańcach, wyklejankach, malowaniu misiowych portretów i wiele innych zajęć. Na koniec spotania goście częstowali się "małym conieco". Patrząc na buzie-minki wszyscy byli zadowoleni z tego spotkania. Zabawie towarzyszyła wystawa misiów pluszowych oraz prac plastycznych wykonanych przez zerówkowiczów.

06.11.2013

"Sowa Przemądrzała"


6 listopada w bibliotece w Małych Łunawach uczniowie klasy IV walczyli o "Laur Sowy Przemądrzałej" wykazując się bardzo dobrą znajomością lektury pt. "Kubuś Puchatek". Uczniowie podzieleni na 4 drużyny, rozwiązywali zadania indywidualnie i zespołowo. Odpowiadali na pytania sprawdzające znajomość treści książki, rozwiązywali krzyżówkę, układali puzzle i rozsypankę literową.
Po wysłuchaniu krótkiego tekstu o niedźwiedziach brunatnych mieli okazję wykazać się umiejętnością jego zrozumienia prawidłowo rozwiązując test.
Taki zabawowy sposób sprawdzania znajomości lektury bardzo się wszystkim podobał. Na zakończenie klasa otrzymała Dyplom Sowy Przemądrzałej.

25.04.2013

"Czytam więc jestem"

Dnia 24.04.2013 r. po raz drugi odbył się finał konkursu czytelniczego „Czytam więc jestem”.
Spośród dorosłych czytelników Bibliotek Publicznych w: Kolnie, Podwiesku i Małych Łunawach
wybrano najlepszych czytelników 2012 roku:

Biblioteka Publiczna w Kolnie:
- Czerwińska Grażyna
- Nowakowska Bogumiła
- Dętkoś Magdalena

Biblioteka Publiczna w Podwiesku:
- Dąbrowska Lucyna
- Kosińska Kinga
- Wiśniewska Iwona

Biblioteka Publiczna w Małych Łunawach:
- Jabłońska Danuta
- Szocińska Justyna
- Rzepkowska Marlena

Nagrodzonym GRATULUJEMY i dziękujemy za aktywne korzystanie z naszych księgozbiorów.
Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć w naszej Galerii.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzania naszych Bibliotek.
Konkurs jest cykliczny - będzie trwał przez najbliższe lata.

18.02.2013

Światowy Dzień Kota


W małym koszyczku leży podusia, a na podusi coś się porusza
Ma małe uszka i nosek mały
a na dodatek w futerku cały
Gdybyś mu mleka w spodeczku dał
to się przeciągnie i powie miau
Wyjdzie z koszyczka, mleko wypije
i brudny pyszczek łapką umyje.

18 lutego w Bibliotece Publicznej w Małych Łunawach obchodzono Światowy Dzień Kota. Dzieci z oddziałów przedszkolnych z zaciekawieniem oglądały wystawę zdjęc kocich piękności. Wysłuchały też bajki o oprzyjażni kota i malego chłopca, a póżniej chętnie opowiadały o swoich kocich pupilach. Słuchając tekstu wierszyka dzieci rysowały na tabliy jego sylwetke. Póżniej walczyły o tytuł "Super Kocura" łowiąc myszki. Okazalo się, że wcale nie tak łatwo to zrobić tym bardziej że myszki były przyczepione na końcu kłębka wełny. Zwijanie tych kłębków okazało się nie łatwym zadaniem. Widać to po skupionych twarzach zawodników. Na zakończenie każdy mógl zrobić sobie kolorowego kota z papieru. Bardzo też ucieszyła ich wizyta prawdziwego kota o imieniu Garfild, który z zainteresowaniem oglądal zdjęcia swoich braci.

28.11.2012

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Jak co roku w listopadzie obchodziliśmy w bibliotece w Małych Łunawach Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci z 2 oddziałów przedszkolnych gościły w bibliotece razem ze swoimi misiami. Dzieci zapoznaly się z historią powstania tej pluszowej zabawki, rozpoznawaly różne misie, bohaterów filmów i bajek, uczyły się misiowych wyliczanek i bawiły przy muzyce. Świetną zabawą było też ubieranie papierowego misia. Raz trzeba było ubrać misia do pracy w ogrodzie, a póżniej na uroczyste występy w przedszkolu. Dzieci nie miały problemu z dobraniem odpowiednich części garderoby. Na konic wyklejały misie z kolorowych kółek i indywidualnie je ozdabiały. Na pamiątkę tego dnia każde dziecko mogło wybrać sobie drobny upominek, książeczkę o misiu lub małego gipsowego misia.

15.11.2012

"Barwy Jesieni"

15 listopada przedszkolacy z terenu gminy Chelmno spotkały się w Bibliotece Publicznej w Małych Łunawach na II Gminnym Konkursie Recytatorskim dla Przedszkolaków pod hasłem "Barwy jesieni". Wśród 30 uczestników wystąpili najmłodsi przedstawiciele Gminnego Przedszkola w Podwiesku oraz z oddziałów przedszkolnych z Kolna, Starogrodu i Malych Łunaw. Kolejnych uczestnikow konkursu zapowiadały uczennice klasy V: Marta Kubacka i Julia Milaszewska. Mali wykonawcy nie tylko pięknie recytowali, ale również gestami i strojem wyrażali treść swojego wiersza. Różnorodności i pomysłowości strojów można pogratulować opiekunom i rodzicom, którzy mieli duży wklad w występy swoich dzieci. Komisja przyznała dwa pierwsze miejsca dla Julii Dąbrowskiej i Oskara Witkowskiego. Dwa drugie miejsca dla Kacpra Gróbskiego (najmłodszego uczestnika) i Amelii Kosińskiej oraz III miejsce dla Bartka Gróbskiego.
W czasie obrad komisji oceniającej dzieci, również te ktore nie brały udziału w konkursie mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat jesieni, rozwiązując zagadki zapisane na uśmiechnietych listkach. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Na zdjęciach z konkursu widać, że nie tylko dzieci były zadowolone ze swoich występów, ale też ich rodzice, a zwłaszcza tatusiowie.

Przedszkolaki - Podwiesk
Przedszkolaki - Podwiesk
11.10.2012

Dzień postaci z bajek

Dnia 11.10.2012 r. Biblioteka Publiczna w Podwiesku zorganizowała "Dzień postaci z bajek" dla przedszkolaków z gminnego przedszkola w Podwiesku. Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania maluchów z księgozbiorem dziecięcym i zasadami panującymi w bibliotece. Rozmawialiśmy również o tym jak należy obchodzić się z książką. Przedszkolaki doskonale wiedzą, że nie należy niszczyć książek. Kolejnym punktem spotkania było głośne czytanie bajki "Kaczuszki". Maluchy rozpoznawały zwierzątka napotkane w książce i naśladowały ich odgłosy. Następnie odbyły się zajęcia plastyczne. Robiliśmy bajkowe zakładki do książek, poznając ulubione postacie z książek i kreskówek. Na koniec wspólnie usiedliśmy przed komputerem, by obejrzeć bajkę. 

Nasze kochane przedszkolaki
Nasze kochane przedszkolaki
11.06.2012

Dzień Dziecka

Dnia 11.06.2012 r. Biblioteka Publiczna w Podwiesku wraz z Gminnym Przedszkolem zorganizowała Dzień Dziecka dla przedszkolaków. Spotkanie rozpoczęto malowaniem na płótnie i słodkim poczęstunkiem. Następnie maluchy zmagali się z konkurencjami sportowymi. Przygotowano dla nich: tor przeszkód, przechodzenie przez tunel, rzuty do celu i wiele innych konkurencji. Najbardziej przedszkolakom spodobała się zabawa z chustą animacyjną Klanzy. Chusta umożliwia zabawę z dziećmi w każdych warunkach; bezpieczną zabawę, integrację grupy bez względu na wiek uczestników, pobudzanie wyobraźni, możliwość ćwiczenia refleksu, zwinności i spostrzegawczości. Po wszystkich zadaniach przygotowanych dla maluchów przyszedł czas na zabawę na trampolinie oraz lody. Do wspólnej zabawy przyłaczyli się również rodzice. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo zapadnie w pamięci przedszkolaków i że za rok będziemy mieli okazję to powtórzyć.

18.04.2012

"Czytam więc jestem"


Dnia 4.04.2012 r. odbył się finał konkursu czytelniczego Czytam więc jestem”. Spośród dorosłych czytelników Bibliotek Publicznych w: Kolnie, Podwiesku i Małych Łunawach wybrano  najlepszych czytelników  2011 roku:

Biblioteka Publiczna w Kolnie:
- Ludwikowska Genowefa
- Starczewska Katarzyna
- Dętkoś Magdalena

Biblioteka Publiczna w Podwiesku:
- Sysoł Anna
- Napiórkowska-Starczewska Izabela
- Beszczyńska Wioletta

Biblioteka Publiczna w Małych Łunawach:
- Tajs Katarzyna
- Majrowska Dorota
- Madej Maria

Nagrodzonym GRATULUJEMY i dziękujemy za aktywne korzystanie z naszych księgozbiorów.

Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć w naszej Galerii.


Zachęcamy wszystkich do odwiedzania naszych Bibliotek.

Konkurs  jest  cykliczny - będzie trwał przez najbliższe lata.


Nasze kolorowe prace
Nasze kolorowe prace
27.02.2012

Dzień Kota

10 lutego 2012r. dzieci z oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej w Małych Łunawach uczestniczyły w zajęciach z okazji Dnia Kota. Na poczatku dzieci obejrzały wystawe ksiązek o KOTACH oraz ilustracje przedstawiające baśniowych kocich bohaterów oraz  prawdziwe zwierzaki  reprezentujące różne rasy kocie. Rozmawialiśmy o tym jak należy się opiekować kotami, o ich charakterach i przyzwyczajeniach. Dzieci chętnie opowiadały o swoich domowych pupilach i ich figlach. Po wysluchaniu wiersza L.J.Kerna pt. "Niespodzianka" dzieci próbowały swoich sił w inscenizacji wiersza. Nie zabrakło wesolych "kocich" zabaw, było picie mleczka z miseczki, prężenie kocich grzbietów i zwijanie się w kłębek. Później trzeba było pomoc Kotu w Butach znaleźć w labiryncie drogę do zamku. To było  trudne zadanie wszystkie przedszkolaki miały bardzo poważne miny. A na zakończenie każdy mógł pokolorować wybranego przez siebie kota.

Przedszkolaki z Podwieska
Przedszkolaki z Podwieska
20.01.2012

Dzień Kubusia Puchatka

Dnia 20.01.2012r. w Bibliotece Publicznej w Podwiesku po raz drugi odbył się Dzień Kubusia Puchatka. Wraz z Pania Joanną Krupą (przedszkolanką) przygotowałyśmy szereg zadań i niespodzianek dla naszych maluchów. Pierwszym punktem spotkania było zapoznanie się z mieszkańcami Stumilowego Lasu na podstawie książki "Puchatkowa Kapela". Następnie przedszkolaki zaczęły same losować zadania umieszczone na kubusiowych medalach, które porozwieszane były zarówno w przedszkolu jak i w bibliotece. Dzieci miały za zadanie m.in.: pokoloruj Kubusia; pomóż ludziom odnaleźć właściwy środek lokomocji; dopasuj zwierzątko do ich cieni; taniec do piosenki z bajki "Kubuś Puchatek"; brykamy jak Tygrysek; ulepienie z plasteliny postaci Kubusia; skaczemy jak Maleństwo (kto wykona najdłuższy skok); pytania odnośnie znajomości przyjaciół Kubusia; zaśpiewaj piosenkę dla Puchatka. Łamigłówki i zadania nie sprawiły żadnego problemu przedszkolakom, z wielkim entuzjazmem rozwiązywali je - czekając na kolejne losowania. Jednym z zadań było również chodzenie po śladach Kubusia, które zaprowadziły przedszkolaków do listu zostawionego przez "żółtego misia". W kopercie oprócz listu dzieci znalazły także słodycze. Dzień ten został wpisany na stałe do kalendarza biblioteki. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy bawić się równie dobrze jak i dzisiaj:)

Nasze ulubione pluszaki
Nasze ulubione pluszaki
30.11.2011

Światowy Dzień Misia

Dnia 25 listopada 2011 r. z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starogrodzie odbył się  szereg konkursów. Przy współpracy z nauczycielami  klas O-III  zorganizowano konkurs dla klas I-II na postać misia oraz dla klas II-III na okładkę do książki o misiach. Najmłodsi mogli pochwalić się swoim misiem przynosząc je na wystawkę, a klasy starsze mogły zrobić misia z tkaniny i podarować  młodszemu koledze. Zwycięzcy otrzymali  drobne upominki. Maluchy przygotowały z Panią wychowawczynią prezentacje o misiach. W ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM uczniowie wysłuchali bajki pt. "Złotowłosa i trzy misie". Maluchy z klasy 0 przygotowały również barwne stroje misia, w których się świetnie prezentowały.

Wystawka pluszaków przedszkolaków
Wystawka pluszaków przedszkolaków
29.11.2011

Kraina Misiów

25.11.2011 r. Biblioteka Publiczna w Podwiesku zamieniła się w Krainę Misiów. Przedszkolacy z Gminnego Przedszkola w Podwiesku przynieśli swoje ulubione pluszowe misie, które trafiły na wystawę (wśród misiów znalazły się również takie maskotki jak: prosiaczek, renifer i Bob Budowniczy). Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania bajki „Złotowłosa i trzy misie” oraz zapoznania się z książkami o misiach dostępnymi w bibliotece. Aby wejść do Krainy Misiów każdy z przedszkolaków otrzymał bilet wstępu, zaczarowany bilecik. Pierwszym zadaniem, które czekało na maluchów było pokolorowanie misia pastelami. Prace zostały umieszczone na wystawce, którą można obejrzeć w bibliotece. Następne były ćwiczenia spostrzegawczości wzrokowej „Ułóż całość z części”. Przedszkolacy otrzymali ilustracje pocięte na 6 elementów. Zadanie polegało na ułożeniu całości z części i przyklejeniu powstałej ilustracji na kartkach papieru. Były to obrazki znanych misiów m.in.: Miś Uszatek, Miś Yogi, Miś Puchatek. Kolejnym punktem spotkania była zabawa „Wesoły miś”, polegająca na uzupełnieniu niekompletnego misia. Dzieci uzupełniały sylwetkę misia brakującymi elementami tj. oczy, ucho, łapka, buzia. Przeprowadzono rozmowę z dziećmi o szanowaniu zabawek. Przy tej zabawie przeczytany został wiersz Czesława Janczarskiego „Naprawiamy misia”.  Na przedszkolaków czekał również mały poczęstunek. Dzieci miały okazję posmakować kanapki z miodem. Otrzymały również małe upominki: lizaki, batoniki, czekoladki i  breloczki z wizerunkiem misia. Uwieńczeniem  całej imprezy była „Parada misiów”. Zabawa przy piosenkach o misiach m.in.: „Jadą, jadą misie”, „Pluszowy Miś”, „Gumisie”, „Kubuś Puchatek”, „Miś Uszatek”. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania.

"Papierosiaki odstraszaki"
"Papierosiaki odstraszaki"
28.11.2011

"Nie pal przy mnie - Proszę"


W Bibliotece Publicznej w Małych Łunawach  w czasie kiedy można było oglądać wystawę na temat ”Szkodliwego wpływu nikotyny i innych niebezpiecznych używek na organizm człowieka”, uczniowie szkoły wzięli udział w cyklu spotkań o tej tematyce.
Młodsze dzieci podczas warsztatów rozmawiały o zdrowiu i o tym jak bronić się przed biernym paleniem i szkodliwym działaniem dymu papierosowego na ich organizm. Z zainteresowaniem oglądały wystawę, a później zrobiły „papierosiaki odstraszaki” oraz malowały znaczki „Nie pal przy mnie proszę”.
Starsi uczniowie podczas warsztatów poznali większość szkodliwych substancji zawartych w tytoniu oraz naocznie przekonali się o ich osadzaniu się w organizmie człowieka dzięki doświadczeniu z „palącą maszyną”.
Podczas pracy w grupach uczniowie przygotowali:
- projekt paczki papierosów zawierającej  informacje zniechęcające do kupna
- projekt bilbordu zawierający same prawdziwe informacje o substancjach szkodliwych
- list do rodziców lub innych osób dorosłych palących papierosy, zawierający prośbę dzieci zachęcających do zaprzestania palenia.
Podczas pracy uczniowie wysłuchali piosenki T. Kamińskiego „Ale ty palisz papierosy”. Na zakończenie zajęć wszyscy otrzymali kartki z tekstem piosenki antynikotynowej „Pali Kuba do Jakuba” i śpiewając tą piosenkę zakończyliśmy zajęcia.

                                       Materiały na wystawę zostały pozyskane dzięki życzliwości  pracowników
                                                              Powiatowej Stacji Sanitarnej Sanepid w Chełmnie,
                                       natomiast fundusze na organizacje warsztatów i konkursu przekazała nam
                                        Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 
                                                                           oraz Przeciwdzialania Narkomanii

                                                                                                                                DZIĘKUJEMY


28.11.2011

Światowy Dzień Misia

Miś Puchatek, Uszatek, Kolargol, Paddington, a nawet Yogi oraz wiele innych Misiów jak co roku 25 listopada odwiedziły Bibliotekę w Małych Łunawach.
Na jeden dzień biblioteka zamienia się w bajkowy świat pełen pluszowych zabawek. A wraz z Misiami pojawili się w bibliotece najmłodsi czytelnicy. Dzieci obejrzały wystawę książek o Misiach i poznały historię powstania tej lubianej przez wszystkich zabawki a następnie wraz ze swoimi Misiami uczestniczyły w wesołej zabawie .
Było układanie puzli, trudna nauka chodzenia na szczudłach oraz wesołe zabawy z chustą i tańce przy muzyce. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku i pamiątki w postaci gipsowych figurek misiów, a na zakończenie po szalonych zabawach z Misiami dzieci odpoczęły oglądając bajkę o „Misiu Uszatku” .

Tańce ze swoją przytulanką
Tańce ze swoją przytulanką
28.11.2011

Urodziny Pluszowego Misia

25 listopada to data, która wpisala się już na stale do kalendarza imprez w Bibliotece Publicznej w Kolnie. Tego dnia dzieci z klas zerowych obchodzą urodziny Pluszowego Misia.
Nie brakuje atrakcji wśród których są: kolorowanki, tworzenie portretu misia na balonach, gimnastyka z misiem, tańce ze swoją przytulanką, wystawa prac plastycznych w wykonaniu uczniów klas I-III i najważniejsze dla maluchów to poczęstunek urodzinowy takie "Małe Conieco". W bibliotece można też obejrzeć wystawę pluszaków oraz wystawę książek, które opowiadają o przygodach misiów. To wielka niespodzianka i miłe przeżycia dla dzieci. Mogły poznać historię pluszowego misia i móc zaprezentować się z nim, wyrazić swoje emocje podczas zabawy. Myślę, że dzieci miło spędziły czas podczas spotkania  w "Misiolandii", czego dowodem były uśmiechnięte i zadowolone buzie.

Maluchy w trakcie spotkania
Maluchy w trakcie spotkania
03.11.2011

Spotkania z książką

W Bibliotece Publicznej w Kolnie od nowego roku szkolnego trwają regularne cykle spotkań:
- z klasami O a i b - na głośnym czytaniu bajek, a zarazem ich omawianiu, spotkania te odbywają się 2 razy w tygodniu
- z przedszkolakami (2 grupy)
Dzieci z przedszkola po uważnym wysłuchaniu bajki starają się odpowiadać na zadawane pytania. Bohaterów bajek poznają również poprzez formy plastyczne. Na ostatnich zajęciach dzieci kolorowały Króla - Maślaka, starannie dobierały kolory i powstawały przepiękne prace.

Uczestnicy konkursu
Uczestnicy konkursu
28.10.2011

"Barwy Jesieni"

28 października 2011 r. w Bibliotece Publicznej w Malych Łunawach odbył się konkurs recytatorski pt.: "Barwy Jesieni". Wzięły w nim udział dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Małych Łunawach oraz przedkolacy z przedszkola gminnego w Podwiesku.
Maluchy rzetelnie przygotowały się do konkursu i wszystkie pięknie recytowały wiersze o jesieni. Mamy uczestników włożyły dużo pracy i serca w przygotowanie strojów. Tego dnia w bibliotece było bardzo wesoło i kolorowo.
W Jury zasiadły: Pani Dyrektor Biblioteki Publicznej w Starogrodzie oraz Pani bibliotekarka z BP Podwiesku. Dla uczestników przygotowane zostały dyplomy i nagrody.
Zwycięzcy konkursu to:
I m-ce - Monika Harłozińska - zaczarowana przez "Jesienną wróżkę"
II m-ce - Agata Kaźmierczak - która opowiedziała czym charakteryzuje się "Jesień"
III m-ce - Oskar Witkowski - odwiedził "Jesienny sad"
IV m-ce - Kacper Wyłupek - najmłodszy zwyciezca, 4-letni przedszkolak zabrał wszystkich na "Grzybobranie".
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie oraz pomoc w przygotowaniu młodych artystów do występów.

26.10.2011

"Grant Podaj - Dalej"

Dnia 25.10.2011 r. odbyło się  czwarte i ostatnie spotkanie  w ramach  grantu  „Podaj Dalej".  Bibliotekarki GBP Starogród / 3 filie/wraz z koleżankami z bibliotek partnerskich  gmin: Lisewo, Unisław i Kijewo spotkały się  w wirtualnym świecie wykorzystując program  Skype. Bardzo pomocne były nam komputery , które otrzymaliśmy  przystępując do Programu Rozwoju Bibliotek.  Tematem spotkania były: „Wrażenia i wymiana dobrych praktyk z poprzednich spotkań /na Skype/".
Omówiłyśmy zagadnienia poruszane na poprzednich spotkaniach:
1. Biblioteki w PRB - co nam dało i czy warto było przystąpić do programu?
2. Nowe formy pracy z dziećmi.
3. Multimedia w bibliotekach
Dziękujemy wszystkim koleżankom z bibliotek partnerskich za udział w cyklu spotkań.

Nasze przedszkolaki !!!
Nasze przedszkolaki !!!
05.09.2011

Dzień Postaci z Bajek

5 września 2011 r. w Bibliotece Publicznej w Podwiesku odbył się "Dzień Postaci z Bajek". Wraz z przedszkolakami omówiliśmy najbardziej znane i lubiane przez nie postacie. Rozwiązywaliśmy również zagadki związane  m.in. z: Kubusiem Puchatkiem, Smerfami, Myszką Miki, Kopciuszkiem i Pszczółką Mają. Przedszkolaki miały okazję posłuchac bajki "Czerwony Kapturek" jak i obejrzeć swoje ulubione kreskówki w Inernecie. Przy okazji pierwszego spotkania z najmłodszymi czytelnikami (w danym roku szkolnym) zapoznano ich z księgozbiorem dziecięcym i zasadami funkcjonowania biblioteki.

Murzynki, Kucharka i Pan Hilary:)
Murzynki, Kucharka i Pan Hilary:)
22.07.2011

"Tuwim na wesoło"

22 lipca 2011r. Bibliotekę Publiczną w Podwiesku odwiedził Pan Hilary, kucharka z wiersza "Warzywa" i małe murzynki Bambo. Tego dnia w bibliotece odbył sie przegląd wierszy Tuwima na wesoło. Wraz z Panią przedszkolanką przy wykorzystaniu stroi i rekwizytów zaprezentowałyśmy wiersze Tuwima: "Warzywa", "Okulary", "Rzepka", "Abecadło" i "Lokomotywa". Przedszkolaki wyrecytowały wiersz pt.: "Bambo". Przy recytacji każdego z wierszy wspólnie rozwiazywaliśmy zadania i łamigłówki. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały dyplomy za całoroczną współpracę z biblioteką (za czynny udział w konkursach, wspólne czytanie bajek, zajęcia plastyczne i "świetną" zabawę).
DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM PRZEDSZKOLAKOM ZA WSPÓLNIE SPĘDZONY CZAS!

30.06.2011

Wystawa fotograficzna pt. "Mieszkańcy gminy Chełmno i ich pasje"

Dnia 18 czerwca 2011 r. w GBP w Starogrodzie odbyła się wystawa fotograficzna pt. „Mieszkańcy gminy Chełmno i ich pasje". Zostali na nią zaproszeni przedstawiciele Urzędu Gminy, dyrektorzy i nauczyciele szkół naszej gminy, sołtysi okolicznych miejscowości, przedstawiciele Rady Sołeckiej, zarząd KGW wsi w których mieszczą się biblioteki, rodzice uczestników warsztatów, osoby które parły się pasją i które uwieczniono na zdjęciach oraz Pan fotograf. Nie zabrakło też redaktorki naszej lokalnej prasy „Czasu Chełmna".
Wystawa rozpoczęła się od przywitania gości przez Panią dyrektor GBP w Starogrodzie. Przedstawiono cele i założenia projektu, wytłumaczono na czym on polegał i przez kogo był sfinansowany. Następnie uczestnicy spotkania zobaczyli prezentację multimedialną z całego przebiegu warsztatów. Rodzice mogli zobaczyć , że ich dzieci dobrze spożytkowały czas spędzony na warsztatach.

24.06.2011

"Grant - Podaj Dalej"

24.06.2011 r. po raz trzeci bibliotekarki GBP Starogród wraz z koleżankami z bibliotek partnerskich spotkały się  w ramach Programu Rozwoju Bibliotek "Grant - Podaj Dalej". Tym razem w bibliotece Publicznej w Małych Łunawach. Rozmawiano na temat: "Multimedia w bibliotekach".
Koleżanka Kamila Wyłupek (BP Podwiesk) podzieliła się swoimi wiadomościami dotyczącymi tworzenia strony internetowej naszych bibliotek. Krótko zaprezentowała sposoby zakładania strony i etapy jej tworzenia. Zapoznałyśmy się też z inną formą udostępniania informacji i promocji bibliotek, jaką jest blog. Na spotkaniu poczyniono też przygotowania do ostatniego spotkania, które odbędzie się w październiku. Będziemy wówczas komunikować się za pomocą Skypa i Gadu - Gadu. Zakładałyśmy konta i wymieniłyśmy się adresami.

Uczniowie klas "0"
Uczniowie klas "0"
21.06.2011

Nagrody dla klas "0" w Kolnie

Uczniowie klas zerowych zakończyli rok szkolny także w bibliotece, co nie znaczy, że w wakacje nie należy czytać. Wszyscy zostali obdarowani książkami za całoroczny udział w spotkaniach z bohaterami bajek. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące przeczytanych książek. Były wśród nich książki o Kubusiu, Lotcie, Groszku, o Dorotkach i wiele innych, które dzieci słuchały z wielkim zainteresowaniem. Dodatkowe nagrody otrzymały osoby, które wypożyczyły i wspólnie z rodzicami przeczytały największą ilość książek i jednocześnie zdobyły dużo punktów. Punkty te zbierane przez cały rok szkolny są podstawą do oceny aktywności w zajęciach bibliotecznych.

Klasa "0" i przedszkolaki
Klasa "0" i przedszkolaki
13.06.2011

Lokomotywa Pana Tuwima

10 czerwca 2011 r. w Bibliotece w Małych Łunawach, sześciolatki z oddziału przedszkolnego z pomocą młodszych kolegów i koleżanek wyruszyły "Lokomotywą Pana Tuwima po kartę czytelnika". Za pomocą gwizdków, rąk i nóg dzieci sygnalizowały przejazd lokomotywy, ktora zatrzymywała się kilka razy na stacjach: Hilarowo, Akacjowo, Warzywowo, Abecadłowice i Rzepkowice. Na każdej z nich czekały na przyszłych czytelników pięknie recytowane wiersze i związane z nimi zagadki. Maluchy wykazaly się bardzo dobrą znajomością wierszy Tuwima, a na stacji Abecadłowice poradziły sobie z odnalezieniem literek, ktore rozsypały się po sali. Z przedszkola unijnego przyszlo do biblioteki aż 7 murzynków Bambo, krore zgodnie i ładnie opowiedziały nam o koledze z Afryki.

Spotkanie w GBP w Unisławiu
Spotkanie w GBP w Unisławiu
10.06.2011

"Grant Podaj - Dalej"

Dnia 9.06.2011 r. miało miejsce drugie spotkanie w ramach Grantu Podaj - Dalej, mające na celu wymianę doświadczeń między biblioteką wiodącą, a bibliotekami partnerskimi uczestniczącymi w Programie Rozwoju Bibliotek.
Tym razem tematem spotkania były formy pracy z dziećmi.
Poza wymianą doświadczeń miałyśmy okazję zapoznać się z biblioteką w Unisławiu, gdzie miało miejsce spotkanie. Zwiedziłyśmy Izbę Pamięci, nad którą biblioteka sprawuje pieczę, podziwiając znajdujące się tam eksponaty.

Spotkanie w GBP w Starogrodzie
Spotkanie w GBP w Starogrodzie
02.06.2011

"Grant - Podaj Dalej"

Dnia 31.05.2011 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starogrodzie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Programu Rozwoju Bibliotek  „Grant – Podaj Dalej”  nt. „Biblioteki w PRB - co nam dało i czy warto było przystąpić do programu ?”. Uczestnikami były bibliotekarki z gmin: Chełmno, Kijewo Królewskie, Unisław i Lisewo.
Omówiono  strategię rozwoju bibliotek poprzez uczestnictwo w PRB,  plusy i minusy przystąpienia do programu oraz czy trudno było sprostać zadaniom postawionym przez PRB. Dyskutowano na temat Planu Rozwoju Bibliotek – co udało się osiągnąć i jakie nowe metody pracy należałoby  wprowadzić w przyszłości w bibliotekach, czy  chętnie przystąpimy w przyszłości do podobnych programów?
Przerwę  wykorzystano na wycieczkę po ciekawych miejscach w  Starogrodzie. Bibliotekarki z bibliotek partnerskich mogły zobaczyć zabytki miejscowości oraz inne godne uwagi miejsca, m.in.: Kościół św. Barbary, kuźnię murowaną z przełomu XIX/XX w, remizę strażacką z końca XIX w oraz Górę Zamkową - ciekawe miejsce o wartości historycznej i walorach turystycznych.
Na koniec  podsumowano szkolenie i omówiono tematy przyszłych spotkań.

Warsztaty w plenerze
Warsztaty w plenerze
25.05.2011

Warsztaty fotograficzne

We wrześniu 2010 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Starogrodzie wysłała projekt na konkurs grantowy „Aktywna Biblioteka„ ogłoszony przez Akademię Filantropii w Polsce, który został pozytywnie przyjęty. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe na jego realizację.
Jest to projekt fotograficzny, którego tematem przewodnim są mieszkańcy gminy Chełmno i ich pasje.Realizacje tego projektu rozpoczęliśmy od stycznia 2011 ogłaszając  wśród uczniów szkól podstawowych i gimnazjów nabór chętnych, którzy chcieliby rozwijać swoje zainteresowania fotografią i spróbować swoich sil w malowaniu obrazów światłem .

Uczestnicy spotkań
Uczestnicy spotkań
25.05.2011

"Cała Polska czyta dzieciom"

Tradycyjnie od wielu już lat w Bibliotece Publicznej w Kolnie dwa razy w tygodniu spotykają się uczniowie klas zerowych na głośnym czytaniu bajek. Po wysłychunia tekstu dzieci próbują odpowiadać na zadawane pytania, za które otrzymują punkty. Z końcem roku szkolnego uczniowie, którzy wykazali się największą znajomością przeczytanych książek (największa ilość punktów) otrzymują nagrody. W ramach podziękowań za aktywny udział w spotkaniach wszyscy uczniowie otrzymają niespodzianki. Wśród przeczytanych bajek można wymienić: "Miś Uszatek", "Dwie Dorotki", "Kubuś Puchatek", "Chatka Puchatka"' "Heidi" oraz serię o Dzieciach z Ulicy Awanturników.

Mali artyści
Mali artyści
29.04.2011

Brzechwa Dzieciom

29.04.2011. w Bibliotece Publicznej w Małych Łunawach miał miejsce przegląd twórczości Jana Brzechwy pt. Brzechwa Dzieciom, na którym pięcio i sześcio latki z oddziału przedszkolnego zaprezentowały swoje zdolności recytując wesołe wierszyki. Wśród przedstawionych postaci nie zabraklo oczywiście "Kaczki Dziwaczki", pana "Pomidora", "Kwoki", która traktowała świat z wysoka i chociaż wystąpila też jedna "Samochwała" i "Kłamczucha" to z zaciekawieniem wszyscy wysłuchali opowiesci o tym co dzieje się "Na wyspach Bergamutach".

Wpólne oglądanie bajek Wielkanocnych
Wpólne oglądanie bajek Wielkanocnych
20.04.2011

Spotkanie Wielkanocne w Podwiesku

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi zostało zorganizowane spotanie z przedszkolakami w Publicznej Bibliotece w Podwiesku. Za pomocą książek dostępnych w bibliotece przedszkolacy zostali zapoznani z tradycjami świątecznymi: tymi, które obowiązują do dnia dzisiejszego i tymi, o których już dawno zapomniano. Kolejnym punktem spotkania było wspólne kolorowanie zajączków wielkanocnych, pisanek, kurczaczków. Po ukończeniu prac plastycznych maluchy otrzymały upominki świąteczne. Uwieńczeniem całego spotkania było wspólne oglądanie bajek o Świętach Wielkanocnych.

Dzień Książki dla przedszkolaków
Dzień Książki dla przedszkolaków
01.04.2011

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Dnia 1.04.2011r. w Bibliiotece Publicznej w Podwiesku odbyło się spotkanie z przedszkolakami z okazji Międzynarodowego Dnia Ksiązki dla Dzieci. Przedszkolacy zostali zapoznani z księgozbiorem dziecięcym, dostępnym w naszej bibliotece. Rozwiązywali zagadki i łamigłówki (rebusy, labirynty itp.). Za zaangażowanie, które włożyli we wspólną pracę zostali nagrodzeni upominkami. Był też słodki poczęstunek. Na koniec wspólnej zabawy wszyscy razem usiedliśmy przed komputerem, by obejrzeć ich ulubione bajki w Inernecie.

Wirtualny Koncert Życzeń w PB w Małych Łunawach
Wirtualny Koncert Życzeń w PB w Małych Łunawach
04.03.2011

Wirtualny Koncert Życzeń

"Pomyszkuj w bibliotece - Tydzień z Internetem 2011" przeprowadzony w ramach europejskiego „Tygodnia z Internetem 2011”. 4 marca 2011 r.  w Bibliotece Publicznej w Małych Łunawach odbył się "Wirtualny Koncert Życzeń", który skierowany był do osób powyżej pięćdziesiątego roku życia.  W spotkaniu wzięło udział 10 osób. Spotkanie zorganizowała p. Wiesława Madej. Wieczór w bibliotece podzielono na dwie części. Pierwszą atrakcją było słuchanie ulubionych przebojów, wybranych przez seniorów za pomocą serwisu internetowego YouTube. "Cicha woda", "Zimny drań", "Biedroneczki są w kropeczki", piosenki Violetty Villas i Kasi Sobczyk, znane przeboje Trubadurów, Czerwonych Gitar i nieśmiertelne piosenki Czesława Niemena. Za pomocą projektora wyświetlano teledyski. Każdy z gości mógł kilkakrotnie podejść do komputera i wyszukać swoją ulubioną piosenkę. Kolejnym punktem tego dnia było samodzielne wyszukiwanie informacji w wyszukiwarce Google. Seniorzy z pomocą Kamili Wyłupek - bibliotekarki Biblioteki Publicznej w Podwiesku i wolontariuszki Joanny Kurowskiej (uczennicy Publicznego Gimnazjum w Podwiesku) dowiedzieli się, że z łatwością mogą odnależć tu przepisy, porady zdrowotne oraz nowinki dotyczące mody. Uczestnicy spotkania, przy kawie i słodkim poczęstunku mogli powspominać  lata swojej młodości. To był udany wieczór:)

23.06.2010

Gminna Koalicja

W czerwcu 2010r. w bibliotekach Gminy Chełmno /Starogród i Małe Łunawy/ odbyły się spotkania z lokalnymi liderami, które zorganizowała GBP Starogród. Ich  celem było stworzenie Gminnej Koalicji, która ma wspierać działalność bibliotek w dłuższej perspektywie, przede wszystkim poprzez znalezienie w działaniach Koalicji trwałego miejsca i roli biblioteki jako ważnego partnera dla działań samorządów lokalnych i ich instytucji, czy lokalnych przedsiębiorców tworzących Koalicję. Akcja ta jest organizowana w związku z przystąpieniem Gminnej Biblioteki Publicznej w Starogrodzie i jej filii do Programu Rozwoju Bibliotek. Ma on na celu wszechstronny rozwój bibliotek, wzbogacony o działania grantowe, skierowane ku potrzebom lokalnego środowiska. W spotkaniach tych wzięły udział m.in: wójt Gminy Chełmno, dyrektorzy Szkół i nauczyciele, przedstawiciel LGD, liderki KGW, niektórzy sołtysi. Efektem tych działań było podpisanie Porozumienia. Lista chętnych do współpracy jest otwarta. Biblioteki Gminy Chełmno są chętne i gotowe do współpracy z lokalnymi organizacjami i liderami, są  gotowe podjąć działania zmierzające ku oczekiwaniom każdej grupy społecznej naszej Gminy.